W miejscu pracy najczęściej dochodzi do wypadków, ponieważ jest tam duże skupisko ludzi. Każdy zakład pracy ma nieco inny stopień ryzyka wypadku, dlatego ich apteczki mogą się różnić wkładami. To jaki zostanie wybrany, zależy od pracodawcy.

Rodzaje apteczek zakładowych

apteczka zakładowaPrzepisy dotyczące prawa pracy, mówią jedynie, że pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom dostęp do apteczki, ale nic nie jest powiedziane na temat jej zawartości. W związku z czym, każdy pracodawca ma wolny wybór w kwestii zakupu apteczki, bo ważne jest jedynie, aby była ona w firmie. Za jej brak grożą wysokie kary pieniężne, więc w każdym zakładzie ją znajdziemy. Najlepsze jakościowo są apteczki, które spełniają normy unijne, ponieważ mają wszystko co niezbędne w razie wypadku. W sprzedaży znajdziemy sporo apteczek, które jedynie wyglądają jak apteczka, a w rzeczywistości są jej atrapą, gdyż posiadają wykład wystarczający zaledwie dla jednej osoby i to jeszcze bardzo skromny. Apteczka zakładowa musi mieć większy wkład niż zwykła domowa, gdyż potencjalnych osób, które będą mogły z niej korzystać jest znacznie więcej. Apteczka może być w formie metalowego pudełka, niewielkiej szafeczki, lub klasycznego plastikowego pojemnika. Ważne żeby jej zawartość była dobrze zabezpieczona przed szkodliwymi czynnikami i aby jej wkład był sterylny. Wszystkie artykuły medyczne mają określoną datę ważności, której należy przestrzegać. Jeżeli jakiś produkt z apteczki się przeterminuje, to trzeba go niezwłocznie wymienić na nowy.

Poza zakładowymi apteczkami dostaniemy także apteczki samochodowe, które różnią się głównie formą opakowania i nieznacznie zawartością. Ceny apteczek zaczynają się od piętnastu złotych, a kończą nawet na kilkuset złotych za apteczkę ratowników medycznych.