Jedną z ostatnich czynności, które musimy wykonać po zbudowaniu domu jest zamknięcie garażu. Często robimy to nawet po stosunkowo długim czasie od oddania budynku do użytku. Do zamknięcia garażu niezbędne są nam drzwi bądź brama garażowa. Obecnie na rynku mamy do wyboru naprawdę sporą liczbę możliwości zamknięcia garażu. Możemy zastosować klasyczne zamknięcie w postaci drzwi dwuskrzydłowych.

Wybór bramy

bramy rolowaneAle brama dwuskrzydłowa to dzisiaj już konstrukcyjny przeżytek. Ma ona zbyt wiele wad by zdecydować się na jej zamontowanie. Przede wszystkim wymagana jest spora ilość miejsca przed garażem. Gdzieś te drzwi przecież muszą się otwierać. Dlatego dzisiaj stosuje się już dużo nowocześniejsze i bardziej praktyczne rozwiązania. Do najciekawszych należą bramy rolowane. Prawdą jest, że najczęściej wykorzystywane są do zamykania wielkich hal magazynowych ale coraz częściej zamykają także nasze przydomowe garaże. Zaletą podstawową tego typu bram jest ich lekkość. Brama ta to praktycznie opuszczany z góry na dół lekki materiał zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego. Nie wymaga z naszej strony  użycia dużej siły. Jeszcze większą zaletą tego typu bram jest to, że nie wymagają dużo miejsca nad otworem garażu. Tam gdzie są chowane. Po zwinięciu niewielki zwój który tworzą zgrabnie chowa się za nadprożem i pozostawia praktycznie całe miejsce w garażu do wykorzystania.

Widać tu znakomicie ich wyższość pod względem oszczędności miejsca nad innymi rozwiązaniami. Takimi jak bramy uchylne czy też segmentowe również często wykorzystywane jako zamknięcia garażowe. Ale te dwa typy bram nie oszczędzają miejsca w garażu gdyż zachodzą górą do wnętrza garażu na odpowiednich szynach. To jest właśnie ich podstawowa wada gdyż znacząco obniża sufit garażu zmniejszając tym samym jego objętość.