Spodziewając się dziecka wszyscy rodzice kompletują wyprawkę, ponieważ nowego członka rodziny trzeba wyposażyć we wszystkie niezbędne rzeczy. Ważnym elementem takiej wyprawki jest łóżeczko i pościel, ponieważ noworodek większą część dnia przesypia, a więc spędza w łóżeczku naprawdę dużo czasu. Jednak czy aby na pewno dziecko potrzebuje poduszki i kołderki? W tym temacie zdania są podzielone.

Poduszeczka do łóżeczka?

poduszka dla dzieckaOrtopedzi ostrzegają, że dla kręgosłupa najzdrowiej jest spać bez poduszki, a dziecko powinno ją otrzymać wtedy, kiedy przyjdzie i o nią poprosi. Dla każdego noworodka sen to nie tylko odpoczynek, ale bardzo intensywna praca. W czasie snu dziecko przetwarza bodźce, które odbierało w czasie aktywności, oraz rozwija się fizycznie. Natomiast dla prawidłowego rozwoju kostno-szkieletowego ważne jest aby dziecko spało na płaskim materacu, żeby nie odkształcać kręgosłupa. Dorosłym wydaje się to niezrozumiałe, ponieważ nie wyobrażają sobie dobrego snu bez wygodnej poduszki. Ponadto gdyby niemowlę spało na mięciutkiej poduszeczce mogłoby w czasie snu obrócić główkę i się udusić. Co zatem zrobić, aby umożliwić dziecku wygodny sen i nie narażać go na niebezpieczeństwo? Powstała zatem płaska poduszka dla dziecka, która łagodnie otula główkę, ale zmniejsza prawdopodobieństwo uduszenia. Jest to najlepsza alternatywa dla tych, którzy chcą zapewnić wygodę nowo narodzonemu członkowi rodziny.

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest zatem prosta. Myślę, że rodzice powinni sami podjąć taką decyzję znając zagrożenia i dostępne opcje. Ja osobiście przez pierwsze miesiące kładłam swoje dziecko na płaskim materacu, ale z czasem kiedy niemowlę zaczęło spać na boku zaczęłam podkładać mu dla wygody płaską poduszeczkę. Jak na razie mój szkrab rozwija się prawidłowo i mam nadzieję, że tak zostanie