Ogród to jedno z tych miejsc, których oświetlenie często zaniedbujemy. W niewielkich przydomowych ogródkach nie jest to zwykle problemem, ponieważ dociera do nich światło z domu lub ulicy. W większych ogrodach jest z tym gorzej.

Oświetlenie na zewnątrz domu

tanie oświetlenie zewnętrzne ledNiektórzy nie przejmują się oświetleniem swojego ogrodu, uważając, że jest ono zbędne, ponieważ i tak nie zaglądają do niego po zmroku. Do tego sądzą, że jego założenie jest problematyczne i drogie, więc nie warto w ogóle interesować się tym tematem, ponieważ szkoda ich pieniędzy na coś, z czego będą korzystać bardzo rzadko. Może kiedyś cena dobrego oświetlenia odstraszała i był to zbyteczny luksus, jednak obecnie w ofertach producentów można znaleźć wiele interesujących produktów. Okazuje się, że bez trudu można znaleźć tanie oświetlenie zewnętrzne led, które nadaje się dobrze nawet na okolice domu i ogrodu. Może być to pojedyncza lampa montowana na ścianie domu, może to być latarnia postawiona pośrodku ogrodu albo kilka mniejszych, strategicznie rozmieszczonych lamp. Nie tylko oświetlą one ogrodowe ścieżki i pozwolą uniknąć potknięcia się po zmroku, ale także mogą służyć do pokreślenia wybranych elementów otoczenia, na przykład rzeźby, fontanny czy nawet pojedynczej rabatki lub ładnie wyciętego kawałka żywopłotu. Podłączone do prądu lampy będą wymagały nieco pracy ? kopania i prowadzenia kabli, aby ukryć je pod ziemią. Nie każdemu będzie to odpowiadać, dlatego można też zdecydować się na inne rodzaje oświetlenia, a konkretniej na lampy solarne. Te wymagają tylko odpowiedniego umiejscowienia w nasłonecznionym punkcie, aby mogły podładować baterie.

Będą świecić przez kilka godzin po zmroku, co nam w zupełności wystarczy. Do tego można wśród nich znaleźć bardzo małe lampki, które ładnie podkreślą lub wręcz mogą wytyczyć ogrodowe ścieżki.