Wstępne założenia związane z konkretnymi systemem nawadniania mogą być naprawdę różne i muszą być oczywiście dopasowane do potrzeb roślin, które w ten sposób mają otrzymywać wodę potrzebną do prawidłowego rozwoju. Nawadniać borówkę można oczywiście na ogromnych plantacjach i w przydomowych ogrodach. Będą wtedy stosowane różne metody.
Pozytywne konsekwencje nawadniania borówki
Jakie szczegóły trzeba ustawić przy podejmowaniu decyzji dotyczącej tego, który system ma funkcjonować na konkretnej plantacji borówki? Może to być między innymi system pozwalający na zraszanie takich roślin z góry. Wtedy nie tylko otrzymują one wodę konieczną do prawidłowego rozwoju, ale również są chronione przed negatywnymi skutkami działania upalnego słońca. Może być to także sposób pozbywania się niektórych składników takich jak mszyce poprzez ich spłukiwanie. W celu nawadniania stosowane są jednak inne oszczędne systemy pozwalające na wykorzystywanie na przykład wody deszczowej, która wcześniej przeszła przez odpowiednie filtry. Nawadnianie kropelkowe borówki daje doskonałe rezultaty, ponieważ wtedy potrzebna woda trafia praktycznie bezpośrednio do systemu korzeniowego. W tym przypadku pozytywnymi konsekwencjami będą przede wszystkim dorodne owoce, które przy dostatku wody mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary. Kropelkowe nawadnianie pozwala ograniczyć straty wody poprzez jej parowania.
Ze sterowaniem takim systemem nigdy nie ma problemu, ponieważ nowoczesne linie kroplujące bez względu na to, gdzie dokładnie się znajdują, mogą być połączone ze sterownikami i zaworami. Dzięki nawadnianiu borówka w konkretnym miejscu może przynosić owoce i rozwijać się prawidłowo przez wiele lat. Takie systemy nie ulegają uszkodzeniu nawet pod wpływem działania ujemnych temperatur.