Każdy budynek wymaga dostępu do wody. Jednak zdarzają się sytuacje, w których wykonanie przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej jest niemożliwe lub za drogie. W takim przypadku rozwiązaniem może być studnia głębinowa.

Rodzaje studni głębinowych

studnie głębinowe śląskPierwszym etapem przygotowań powinien być wybór studni. Najczęściej spotykane typy studni w naszym kraju to studnie kręgowe, abisyńskie oraz głębinowe. Te pierwsze są najrzadziej spotykanym rodzajem studni, ponieważ są one mało wydajne i nie mają zbyt dobrej jakości wydobywanej wody. Budowa takiej studni jest bardzo łatwa, gdyż zazwyczaj pozyskuje się wodę z głębokości 5-7 metrów. Jednak może się okazać, że woda ta jest niezdatna do spożycia. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest studnia abisyńska inaczej studnia wąsko-rurowa. Możemy wykonać ją na dwa sposoby, w wersji tańszej oraz droższej. Tańsza wersja polega na wkręceniu w podłoże rury wyposażonej w specjalny filtr. Natomiast wersja droższa polega na wierceniu studni przy pomocy rury osłonowej. Jednak najwydajniejszym rozwiązaniem są studnie głębinowe Śląsk. Ich budowa jest nieco podobna do budowy studni abisyńskiej. Prace polegają na wprowadzeniu rury osłonowej a następnie umieszczeniu w niej filtra. Ostatni etap budowy polega na wprowadzeniu do odwiertu przewodu a pompą głębinową. Dzięki niej możemy znacznie podnieść wydajność całej instalacji. Pomimo, że koszty związane z budową studni głębinowej są większe to biorąc pod uwagę wydajność oraz lepszą jakość pozyskiwanej wody jest ona bardziej opłacalna niż dwie poprzednie.

Jeśli więc zdecydujemy się na studnię głębinową warto porównać ofertę kilku firm oferujących wiercenie studni i porównać ich ofertę bo może się okazać, że za tą samą cenę jedna firma daje dwuletnią gwarancję na studnię oraz na wodę a inna tylko na studnię lub tylko na wodę.