Pierwsze systemy kanalizacyjne powstały już w Starożytnym Rzymie. Rzymianie skonstruowali bowiem pierwsze wodociągi, zwane akweduktami. Miały one za zadanie doprowadzać wodę do miast z gór. Transport wody odbywał się ołowianymi rurami. Ołów jak wiadomo jest metalem szkodliwym, niemniej jednak akwedukty były unikalnym wynalazkiem jak na tamte czasy. Z biegiem lat kanalizacja stawała się rzeczą powszechną w większych miastach.

Budowa kanalizacji obecnie

armatura wodociągowaObecnie systemy kanalizacyjne należą do jednych z bardziej złożonych. Wynika to nie tylko z faktu, że zadaniem kanalizacji jest doprowadzić wodę pitną do każdego domostwa, ale także odprowadzić nieczystości. Z tego też powodu zaczęto tworzyć skomplikowane instalacje, które mają ułatwić to zadanie. Najprostsza armatura wodociągowa znajduje się w każdym domu z kanalizacją. Należy do niej odpływ w wannie, bądź kabinie prysznicowej oraz toaleta. Znajdują się tam rury odprowadzające wodę. Natomiast woda na ogół doprowadzana jest do domostw z wodociągów. Bardzo rzadko odbywa się to poprzez studnie, bądź inne alternatywne źródła wody. Instalacje hydrauliczne są oczywiście ze sobą powiązane i bardzo często awaria jednej rury powoduje brak wody w wielu dzielnicach w mieście. Wynika to z faktu, że w Polsce większość instalacji hydraulicznych jest już bardzo stara, z tego też powodu bardzo często dochodzi do awarii, które pozbawiają mieszkańców wody na kilka, czy nawet kilkanaście godzin. Nie jest to oczywiście sytuacja komfortowa.

Dlatego bardzo ważne jest dbanie o armaturę hydrauliczną nie tylko w skali ogólnej, ale także we własnym domu. Sprawna instalacja hydrauliczna pozwoli nam bowiem zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, które w przeciwnym wypadku musielibyśmy przeznaczyć na usługę hydraulika i remont. Dodatkowo taka awaria jest w stanie pozbawić wody nie tylko nas, ale i naszych sąsiadów.