Piwnice ziemianki nie są w Polsce zbyt powszechnym rozwiązaniem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozwiązanie to ma całkiem sporo zalet, dlatego warto się choćby nieco bliżej zapoznać z jego charakterystyką. Czym zatem są piwnice ziemianki i co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Ogród z piwnicą ziemianką – co warto wiedzieć

piwnica ziemiankaPiwnice ziemianki to piwnice, które buduje się poza konstrukcją domu, czyli nie znajdują się one standardowy pod budynkiem, a są całkowicie odrębnym obiektem. W związku z czym konieczne jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, gdzie będzie mogła powstać taka ziemianka. W przypadku osób posiadających ogród, wcale nie duży nie powinno być z tym większego problemu. Wbrew temu co by się mogło nam wydawać, taka piwnica ziemianka położona np, na trawniku, wcale nie wpływa negatywnie na wygląd ogrodu i z zasady wcale nie musi się rzucać szczególnie w oczy. W praktyce będzie to średniej wysokości nasyp, który może być obsiany trawa, dziek czemu zachowamy spójną aranżacje ogrodu. Dość duże znaczenie ma tu wybór drzew wejściowych, bo to one będą najbardziej widocznym elementem piwnicy. Mogą one być drewniane, czy też wykończone kamieniem, dzięki czemu będą się dobrze komponować. Niemniej jest to kwestia indywidualna, nie mająca znaczenia dla samych warunków panujących w piwnicy. Jeśli chodzi natomiast o warunki panujące w takiej piwnicy, to w okresie letnim, w ziemiance jest stosunkowo chłodno, natomiast w okresie zimowym temperatura powinna być na plusie. Ważne jest jednak to by odpowiednio zostaną wykonana izolacja piwnicy, w innym wypadku może ona podmakać lub też przymarzać. 

Piwnica ziemianka to dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają podpiwniczonego domu lub też potrzebują wygospodarować nieco dodatkowego miejsca. Sama inwestycja nie jest trudna do zrealizowania, dlatego warto ją rozważyć.