Człowiek uczy się całe życie. Udowodniłam to na swoim przykładzie. Nie jestem młoda i liczyłam, że w swoim wieku powinnam mieć już pewną wiedzę, a tu jednak… Przy wykończeniu mojego nowego domu polecono mi sklep ze sztukaterią. Powiedziałam, że nigdy w życiu! Dopóki nie zorientowałam się czym jest sztukateria.

Gdzie w Warszawie można kupić sztukaterię?

sztukateria - WarszawaZałożyłam z góry, że sztukateria, którą mi proponowano to wielkie ozdobne lwy, jakieś kolumny i inne cuda wianki, które mają przyciągać uwagę. Dopiero, gdy w internecie znalazłam śliczne łączenia ściana i sufitów, i do tego podświetlenie i powiedziałam, że chciałabym tylko coś takiego… Usłyszałam, że to również sztukateria. Ta delikatniejsza część sztukaterii to łagodne przejście ścian w sufit przez fale faset, to pięknie opadając światło ledowe ukryte w belce karniszowej, to skromna imitacja kominka. To wszystko to sztukateria. Nie tylko wielkie posągi z betonu – jak miałam wyobrażenie. Ale właściwie to czego na pierwszy rzut oka nie widać, też. Postanowiłam poszukać więcej na ten temat i wpisałam w wyszukiwarkę sztukateria – Warszawa. Faktycznie, jest zewnętrzna i wewnętrzna. Jest betonowa, gipsowa, z pianki i styropianu… Są listwy, fasety, pilastry, zworniki… Spojrzałam na realizacje. Stylowe. Delikatne. Szlachetne. O takie coś mi chodziło. Nie chciałam przepychu, chciałam klasę. Pytanie, czy moja pani projektant mi powie co powinnam kupić? I czy mi ktoś to zamontuje? A może warto poszukać jeszcze sztukatora? Koniec końców, najpierw spotkałam się z projektantką.

Kilka tygodni później na rogach domu mam bonie, a przy wejściu pilastry, nad oknami zworniki, a w domu, mała kolumienkę, na której rośnie bluszcz. Dobrze, że w pewnym momencie się zatrzymałam przy tym kupowaniu i zamawianiu, bo wszystko mi się podobało. Już tak mam, że jak coś polubię, to całym sercem (i portfelem).