sprężyna naciągowa

Współcześnie w wielu przedmiotach codziennego użytku używa się rozmaitego typu sprężyn. Sprężystość jest właściwością niezbędną do funkcjonowania nieograniczonej ilości urządzeń, mechanizmów i sprzętów domowego, codziennego użytku. Liczba odmian sprężyn stosowanych w praktyce jest bardzo wysoka. Pozwala to na ich zastosowanie w wielu dziedzinach produkcji.

Sprężyny wyposażone w uchwyty montażowe

sprężyna naciągowaPołączenia sprężyste mają za zadanie umożliwienie wzajemnych przesunięć części maszyn, a także kumulowanie energii, tłumienie drgań. Sprężyny naciągowe są tak nawinięte, by zwoje przylegały do siebie ze znacznym napięciem wstępnym. Sprężyny naciągowe nie mają zwojów nieczynnych. Wyposażone są w specjalne uchwyty na końcach, które umożliwiają zaczepienie na nich innego elementu ? łańcucha, detalu konstrukcyjnego czy haka. Można również wykonać zaczepy skrócone do połówki zwoju lub wydłużone Tak wykonana krótka sprężyna naciągowa sprawia, że połączone elementy pozostają w spójnym układzie. Rozwiązanie to stosuje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie dwóch części w stałym położeniu wobec siebie. Znajdująca się między nimi sprężyna przyciąga je i nie pozwala im się rozdzielić. W zależności od poszczególnych zastosowań, krótkie sprężyny naciągowe muszą spełniać pewne poszczególne parametry. Przykładowo trzeba uwzględnić ich wielkość, masę oraz rozciągliwość. Ma wpływ na to, na przykład materiał z jakiego mogą być produkowane.

Podsumowując, krótkie sprężyny naciągowe, ze względu na swoją niezawodność, wysoką jakość wykonania oraz praktyczność, znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, na przykład w motoryzacji, rolnictwie, meblarstwie lub energetyce. Zaczepy sprężyn naciągowych, z zależności od oczekiwań, mogą mieć położenie boczne, środkowe lub zewnętrzne.