Muszę przyznać, że uwielbiam różnego rodzaju zabytki. Z tego właśnie względu bardzo starannie wybieram miejsca wakacyjnego wypoczynku. Chociaż wiele osób zdecydowanie najbardziej fascynuje się zagranicznymi zabytkami, takimi jak piękne zamki we Florencji, czy starorzymskie zabytki w centrum Włoch. Ja jednak zdecydowanie najbardziej lubię nasze dziedzictwo narodowe.

Piękna toruńska starówka

starówka w toruniu nad wisłąOstatnio jestem zafascynowana jednym z najbardziej urokliwych polskich miast. Wszystko z powodu faktu, że zachwyciła mnie starówka w Toruniu nad Wisłą. Przede wszystkim jest to zespół zabytków, które zostały wpisane na listę UNESCO, w związku z czym miejsce to docenia praktycznie cały świat. Przede wszystkim starówka ta składa się z trzech części, ciężko jest więc traktować ją, jako jedną całość, ciężko też jest zwiedzić wszystko w ciągu kilku zaledwie dni. Przede wszystkim głównym trzonem starówki jest tak zwane stare miasto, czyli teren na którym budynki pozostały w formie niezmienionej od wielu wieków. Tutaj również występuje podział, ponieważ część zabytków pochodzi jeszcze sprzed relokacji miasta, która miała miejsce w trzynastym wieku a część wchodzi w skład nowszych już (jednak i tak zabytkowych) budynków, które powstały już po zmianie lokalizacji miasta. Możemy znaleźć tam również zamek krzyżacki, który obok Malborka jest jednym z najciekawszych obiektów tego typu. Miejsce jest piękne i warto go zobaczyć.

Decydując się na wyjazd do Torunia, przede wszystkim zawsze zależy mi na ponownym odwiedzeniu zabytkowej starówki, która jest naprawdę wspaniała. Przede wszystkim jest to bardzo duży ośrodek różnego rodzaju zabytków, które trwają w niezmienionej formie już od wielu lat, dzięki czemu można poczuć historię praktycznie na własnej skórze.