W budynkach inwentarskich bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. W pomieszczeniach nie może być ani za gorąco ani za zimno. W czasie projektowania wentylacji należy wziąć pod uwagę najlepsze kominy wentylacyjne. Komin powinien być wykonany z tworzywa sztucznego wysokiej jakości.

Kominy w wersjach na płycie płaskiej, falistej i trapezowej

kominy wentylacyjne do chlewniTylko wtedy jest w stanie spełnić swoje funkcje. Są kominy, które montuje się na różnych typach dachów. Średnice kominów do budynków inwentarskich wynoszą najczęściej od 35 do 80 cm. Kominy wentylacyjne są kompletne, ale firmy oferują możliwość ich wydłużenia, jeśli jest taka potrzeba. Komin powinien być wykonany z gładkiego materiału, by nie było oporu w trakcie przedostawania się powietrza. Najczęściej materiałami są polietylen lub laminat poliestrowo-szklany. Te materiały mają też inne zalety – są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a nawet amoniaku, który wytwarza się w budynkach inwentarskich. Trzeba o tym pamiętać, instalując odpowiednie kominy wentylacyjne do chlewni czy obory. Komin musi być odporny na promienie UV, ponieważ wtedy zagwarantowana jest jego przedłużona żywotność. Takiego komina wcale nie trzeba konserwować, co jest kolejną zaletą. Budowa kominów wentylacyjnych do budynków inwentarskich jest bardzo prosta, co zapewnia szybki montaż.

Komin może zostać zamontowany na dachach o różnych kątach nachylenia. W wentylacji mechanicznej zestaw zakończony jest specjalną cylindryczną klapą. Klapa zamyka się sama, co zabezpiecza przed deszczem, gradem, śniegiem. W wentylacji grawitacyjnej stosuje się zakończenie komina wentylacyjnego specjalnym daszkiem. Obecnie na rynku dostępne są kominy na różnych płytach. Często wybierane są kominy na płycie płaskiej, ale są też kominy na płycie falistej, a nawet trapezowej w innych wersjach.