Kamery samochodowe były przydatnymi urządzeniami dla każdego kierowcy, aczkolwiek najlepsze opinie wystawiali zawodowcy, używający ich w trakcie pracy. Szczególnie bardziej zaawansowane modele były wedle nich godne polecenia, głównie z powodu znacznych ułatwień w pracy, jakie były możliwe dzięki korzystaniu z kamer.

Wielozadaniowe rejestratory samochodowe

rejestrator samochodowy z czujnikiem ruchuKamery i rejestratory były używane w samochodach w niezliczonej ilości odmian, posiadających bardzo różnorodną funkcjonalność. Niektóre posiadały wbudowaną nawigację samochodową, inne zaś wyposażane były w detektory prędkości czy czujniki ruchu. Kamery wyposażone w te ostatnie były szczególnie często polecane przez wszystkich kierowców pojazdów wielkogabarytowych. Nowoczesny rejestrator samochodowy z czujnikiem ruchu umożliwiał bowiem nie tylko archiwizowanie trasy i czasu przejazdu, ale również funkcjonował niczym kamera parkowania, obecna w niektórych nowszych samochodach osobowych. Z racji iż obiektywy takich rejestratorów umieszczane były przy wlotach silnika, w przeciwieństwie do większości kamer które instalowane były w kabinach, zapewniały one nie tylko o wiele lepszą widoczność na bezpośrednie otoczenie samochodu, ale również ułatwiały manewrowanie pojazdami o dużych rozmiarach, ciągnikami ciężarowymi i ciężkimi maszynami budowlanymi.

Konsola rejestratora, z którą obiektyw był połączony za pomocą solidnego okablowania, posiadała wygodny, duży ekran z bardzo dobrą jakością obrazu, oraz umożliwiała ustawienie sygnału dźwiękowego, ostrzegającego przed możliwym kontaktem z ruchomą przeszkodą w zasięgu czujnika. W zależności od modelu, rejestrator tego rodzaju mógł posiadać również dodatkowe udogodnienia, spośród których wbudowana nawigacja satelitarna była najczęściej spotykanym.