Badania składu chemicznego - PMI

Wszystkie mosty, przed dopuszczeniem do użytku, muszą przejść szereg testów i badań ze względu na bezpieczeństwo. W przepisach określone są reguły i zasady, których muszą przestrzegać budowlańcy, a także wymienione są wszystkie badania obowiązkowe oraz dodatkowe, które mogą być wykonywane, lecz są konieczne w niektórych przypadkach.

Dlaczego są potrzebne badania składu chemicznego – PMI?

Badania składu chemicznego - PMIBez poświadczonych wyników badań most nie może zostać dopuszczony do użytku, ponieważ może stanowić zagrożenie. W kraju znajdują się specjalne firmy, które zajmują się badaniem materiałów i konstrukcji. Znanych jest wiele metod badawczych, niektóre z nich są używane częściej, a inne rzadziej, jednak zawsze muszą zostać wykonane badania, które są wyznaczone w przepisach. Oczywiście, niektóre metody w tym nowoczesne badania składu chemicznego – PMI mogą być stosowane zamiennie i w związku z tym od firmy zależy, jakie badania zostaną wykonane. Najczęściej jest tak, że firma budowlana zleca wykonanie badań innej firmie, która się tym zajmuje i to jej pracownicy decydują, jaki sposób przeprowadzenia badań będzie najkorzystniejszy. Badania penetracyjne są obecnie stosowane stosunkowo rzadko, ponieważ znane są wydajniejsze, szybsze i tańsze metody. Badania penetracyjne polegają na tym, że badaną powierzchnię pokrywa się substancją zwaną penetrantem, która przenika przez szczeliny w materiale i dostaje się do jego wnętrza, przez co możemy je zlokalizować. Badania ultradźwiękowe są stosunkowe tanie i proste w wykonaniu, dlatego obecnie stosuje się je dość często. Wykorzystują one zjawiska akustyczne, które zachodzą w materiale pod wpływem działania fal ultradźwiękowych.

Badania magnetyczne są jedną z najstarszych metod badania materiałów, jednak są one nadal często wykorzystywane, ponieważ są stosunkowo tanie, wydajne i miarodajne, a do ich przeprowadzenia nie jest konieczny drogi sprzęt. Badania składu chemicznego ? PMI ? są najczęściej stosowane przy badaniu obszernych i drogich inwestycji, ponieważ do ich przeprowadzenia potrzebny jest bardzo drogi sprzęt, który nie zawsze jest dostępny dla każdej firmy.