Zmiana opon prawie za każdym razem wiąże się z wyważeniem kół. Podczas eksploatacji felgi mogą ulec nieznacznej deformacji, przez co samochód nie będzie się dobrze prowadzić. Na szczęście nie musimy za każdym razem kupować nowego kompletu felg, wystarczy dobrze wyważyć te, które mamy. Taką usługę oferuje prawie każdy warsztat samochodowy.

Dobrze wyważone koła

ciężarki do wyważania kółJeśli nie posiadamy wyważonych kół w swoim samochodzie, to jazda takim autem jest nie tylko niekomfortowa, ale też niebezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu drogowego. Od czasu do czasu warto pojechać do warsztatu samochodowego, aby sprawdzić czy koła w naszym samochodzie są dobrze wyważone. Do wyważania kół używa się specjalnych, kilkugramowych ciężarków. Ciężarki do wyważania kół są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki temu dobry mechanik jest w stanie wyważyć koło z dokładnością co do jednej dziesiątej grama. Ciężarki wykonane są ze specjalnej mieszanki metali. Największą część tej mieszanki stanowi ołów, ponieważ ołów jest bardzo ciężkim metalem, co pozwala ograniczyć rozmiar ciężarków do minimum. Istnieje kilka rodzajów ciężarków do wyważania kół, ponieważ inne ciężarki stosuje się do wyważania felg stalowych, a jeszcze inne do wyważania felg wykonanych z aluminium. Ciężarki są przyklejane na specjalnym kleju, który charakteryzuje się bardzo dużą siłą i odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć i mróz. Dzięki temu ciężarki trzymają się bardzo mocno.

Wyważenie wszystkich czterech kół w samochodzie trwa zaledwie kilkadziesiąt minut i nie kosztuje zbyt dużo. Cena takiego wyważenia uzależniona jest od rodzaju felg, które posiadamy oraz od tego jak dużo ciężarków trzeba na nich umieścić. Im bardziej zdeformowana felga, tym usługa będzie droższa.