Akryl jest bardzo wdzięcznym materiałem, który można ciąć, grawerować. Idealnie nadaje się do produkcji reklam, podświetleń, elementów witryn ale także do pamiątkowych statuetek czy wyróżnień albo jubileuszowych prezentów. Co ciekawe nie jest plastikiem choć często jest z nim mylony i ma podobne właściwości. Jest lekki, kruchy i twardy.

Lasery do cięcia akrylu

cięcie akryluMamy dwa rodzaje akrylu. Jest to bardzo istotne ponieważ cięcie akrylu należy dopasować do jego właściwości. Jest akryl wytłaczany i lany. Zarówno do obróbki pierwszego jak i drugiego użyjemy laser, należy jednak dostosować odpowiednio do akrylu moc lasera a także nadmuch powietrza i częstotliwość. Moc dobieramy także do grubości płyty. Minimalna moc urządzenia to 60 W. Lasery mogą ciąć płyty o grubości do 30 mm. Podstawowa zasada dobierania mocy polega na stosowaniu 10 W mocy na 1 mm grubości płyty. Kolejnym istotnym elementem jest soczewka lasera. Ogniskowa powinna być tym dłuższa im grubsza jest płyta. Przystępując do cięcia należy także usunąć papierową warstwę ochronną. Wbrew pozorom jest ona trudna do przecięcia i może się zapalić w trakcie pracy. Co innego folia zabezpieczająca. Z tą poradzi sobie bez problemu każde laserowe urządzenie. Samych laserów również jest kilka rodzajów. Wszystko zależy od tego jaki chcemy efekt końcowy uzyskać. Jeżeli chcemy aby akryl zmienił kolor musimy zainwestować w laser światłowodowy. Z kolei matowe wykończenia zapewnia laser CO2. Ważne jest, że każdy z nich jest precyzyjny. 

Z pewnością cięcie akrylu jest nie lada sztuką. Jest to również dość kosztowne urządzenie jednak gwarantuje nam estetykę wykonania. Po cieciu na krawędziach nie pozostaną zadziory a powierzchnia będzie gładka. Poza tym laser można wykorzystać nie tylko do cięcia ale i do grawerowania.