Według przepisów dotyczących przedsiębiorstw, każde pomieszczenie gospodarcze powinno być wyposażone w elementy przeciwpożarowe takie jak drzwi oraz – wg nowelizacji ustawy dotyczącej budownictwa – ściany oraz ścianki działkowe, również muszą być zbudowane z materiałów, które są odporne na działanie ognia.

Jakie drzwi ognioodporne wybrać?

drzwi przeciwpożaroweProducenci, którzy oferują drzwi przeciwpożarowe, muszą przejść testy jakości, które są wymagane przez Urząd Dozoru Technicznego. Wspomniane testy nie skupiają się jedynie na producentach, ale przede wszystkich na sprzętach, które – aby mogli korzystać z nich ludzie – otrzymują odpowiednie atesty. Dlatego właśnie, decydując się na drzwi przeciwpożarowe, musimy zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty, zaświadczenia oraz atesty, które są zwykle podawane na opakowaniach. Pewnie wiele osób zastanawia się, co oznaczają symbole na tego typu drzwiach, które zwykle mają postać liter El oraz odpowiedniej liczby, która wskazuje czas (liczony w minutach) wytrzymałości danych drzwi na ogień. Tak więc drzwi z symbolem El 30, powstrzymają rozprzestrzenianie się ognia przez 30 minut, natomiast El 20 – przez 20 minut. Według rozporządzenia, w domach jednorodzinnych nie ma potrzeby montowania takich drzwi, ale nie jest to też w żaden sposób zabronione, więc jeśli będziemy czuli się bezpieczniej, warto zamontować takie drzwi np. pomiędzy kotłownią a domem właściwym, czyli tam, gdzie przebywają domownicy na co dzień. 

Drzwi przeciwpożarowe są dobre nie tylko w miejscach użyteczności publicznej (tj. szpital), ale również mogą być z powodzeniem stosowane w zwykłych domach, w których są moce piece (powyżej 30kW), posiadamy garaż połączony z domem albo używamy kuchenki gazowej. Jednakże montaż takich drzwi jest kwestią indywidualną.