Elektrownie wiatrowe jednym ze sposobów na uzyskanie ekologicznej i czystej energii. Jest to jedno z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej, która jest szeroko wykorzystywana w wielu krajach, przede wszystkim europejskich.

Coraz bardziej popularne rozwiązanie, czyli o elektrowni wiatrowej pionowej

elektrownie wiatrowe pionoweObecnie najczęściej spotykane (zarówno w innych krajach europejskich, jak również w naszej rodzimej Polsce) są elektrownie wiatrowe z turbinami o osi obrotu poziomej z  trzema obracającymi się w dowolnym tempie (uzależnionym od siły wiejącego wiatr) łopatami. Takie elektrownie wiatrowe posiadają wieżę o wysokości średnio mieszczącej się w granicach od 80 do nawet 120 metrów, a średnica wirnika oscyluje w granicy 100 m (/lub nieco powyżej). Obecnie coraz bardziej popularne są elektrownie wiatrowej o pionowej osi obrotu ? są one stosunkowo nowym wynalazkiem, który okazuje się o wiele bardziej wydajny oraz sprawdzający się w wielu trudnych warunkach, na przykład związanych z ukształtowaniem terenu na którym inwestor pragnie postawić elektrownie wiatrowe. Co więcej, elektrownie wiatrowe pionowe  są także znacznie łatwiejsze w wybudowaniu, ze względu na używanie w nich mniejszych segmentów i możliwości ich bardziej optymalnego łączenia. Koszt budowy takich elektrowni wiatrowych jest więc znaczne mniejszy, co czyni je bardziej ekonomicznymi.

Wszystko to sprawia, że elektrownie wiatrowe nieustannie zyskującą na coraz większej popularności oraz istnieje możliwości takich inwestycji nawet na terenach, które przy zastosowaniu starych rozwiązań nie były zbyt dogodne na postawienie na nich farmy elektrowni wiatrowych ? w ten sposób można uzyskać o wiele więcej wyprodukowanej tak energii i znacznie przyczynić się do ochrony środowiska.