spektrometr alfa

Moja siostra pracuje w dziwnym miejscu. Tak mówię, ponieważ ja nie jestem do końca w stanie zrozumieć, czym ona się zajmuje. Do końca też podobno nie może mi tego zdradzić, bo to jest jakaś tajemnica firmowa czy coś podobnego. W każdym razie ostatnio opowiedziała, że potrzebuje spektrometr podczerwieni.

Spektrometr alfa to dla mnie nowość

spektrometr alfaJa dotąd nawet nie wiedziałam o istnieniu czegoś takiego. Podobno, jeśli ktoś ogląda seriale, więcej wie na temat spektrometrii i jej działania. Ja niestety nie oglądam, więc spektrometr alfa czy gamma to dla mnie całkowita nowość. Siostra mi trochę wyjaśniała, że spektrometr gamma ma w sobie na przykład detektor, zasilacz, jakiś konwerter, analizator i tak dalej. Dziwię się, że jeszcze tyle pamiętam. Stworzony jest on do analizy widm promieniowania. Zastanawiam się czasami, kto wpada na takie zaawansowane wynalazki. Mi w życiu by nie przyszło do głowy, żeby skonstruować spektrometr ramana. Musiał go zrobić jakiś szalony fizyk chyba. Cóż, nie każdy może być wynalazcą. Ja jednak chętnie się dowiem więcej na temat tego, co tak ciągle analizuje moja siostra. Może zacznę oglądać te seriale, żeby wiedzieć, do czego służy spektrometr ftir. Pewnie normalnie by mnie to nie interesowało, ale z racji tego, że moja siostra ma taką nietypową pracę, przyznam szczerze, że żywo się interesuję tym tematem teraz.

Za bardzo jednak nie są mi w stanie internetowe encyklopedie wyjaśnić o co dokładnie chodzi. Wszystko pisane jest bowiem takim naukowym językiem, którego szary człowiek nie pojmie. Siostra też nie ma zbytnio zdolności do przekazywania tak trudnej wiedzy. Może odnajdę jakieś informacje jak dobrze poszukam.