Wyobrażając sobie zawód strażaka z pewnością przed oczami mamy jego nieodłączną część armatury jaką jest wąż. To on w największym stopniu decyduje o powodzeniu całej akcji ratunkowej. Ważne jest więc, aby węże dopuszczone do użytku wykonane były z wysokiej jakości materiałów odpornych na niekorzystne warunki nie tylko pracy, ale równie atmosferyczne.

Rodzaje węży strażackich

wąż strażackiWśród węży strażackich możemy wyróżnić dwie grupy. Pierwszą z nich są węże ssawne. Ich zadanie polega na zasysaniu wody z otwartego zbiornika za pomocą motopomp. Oplecione są one drutem, aby w trakcie zasysania wody w żaden sposób się nie odkształciły. Są one jednak dosyć krótkie, mają bowiem długość 1.6 metra lub 2.4. Znacznie dłuższa jest druga grupa węży, którą tworzą węże tłoczne. Jak sama nazwa wskazuje ich zadanie polega na tłoczeniu wody lub innego roztworu z motopomp do prowadnicy. Mają one długość od 15 do 20 metrów. Wśród nich również istnieje podział w zależności od średnicy przekroju poprzecznego. Najmniejszy rozmiar średnicy to 25 mm i ten wąż strażacki służy najczęściej do gaszenia niewielkiego pożaru. Największe z nich o średnicy 110 mm używane są do transportowania większej ilości wody na dłuższym dystansie. Ich wykonanie składa się z dwóch warstw. Wewnętrzna wykonana jest z gumy bądź żywicy, zewnętrzna natomiast ze sztucznych włókien. Każda z grup węży ma swoje określone zastosowanie w akcji ratunkowej strażaków. Dodatkową grupę węży stanowią węże półsztywne. Stanowią one element hydrantów wewnętrznych i nawijane są w specjalne zwijadło, ułatwiające korzystanie z nich podczas pożaru.

Praca strażaków jest jednym z najcięższych zawodów. Muszą więc być oni wyposażeni w sprzęt, który w szybkim czasie jest w stanie ugasić nawet największy pożar. Wśród rozwiązań powstają coraz to nowsze sprzęty, które poszerzają asortyment sprzętu ratowników przyczyniając się do większej skuteczności.