Wiele firm zajmujących się zbieraniem oraz sortowaniem odpadów komunalnych do swojej pracy używa nie tylko świetnie wykwalifikowaną kadrę pracowników, ale również sprzęt i narzędzia. Taki zestaw pozwala na to, że taka firma jest w stanie na czas i zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem zrealizować wcześniej powierzone mu zadania.

Śmieciarka jako pojazd specjalistyczny

systemy wagowe do śmieciarekŚmieciarka to pojazd ciężarowy który posiada przymocowany do ramy pojemnik. Takie samochody głównie służą do zbiórki odpadów komunalnych, wywożeniem ich na wysypisko śmieci lub  utylizacją śmieci, zazwyczaj do spalarni śmieci po wcześniejszej segregacji śmieci. Cechą charakterystyczną takich śmieciarek jest urządzenie załadunkowe umożliwiające wsypanie i wysypanie odpadów do skrzyni ładunkowej bezpośrednio z pojemników, które zostały wcześniej przystosowane do danego urządzenia oraz zgniatarki. Takie urządzenia pozwalają na zwiększenie pojemności przewożonych śmieci tym pojazdem. Jednak w celu kontroli ile dany pojazd w stanie jeszcze śmieci wziąć służą do tego odpowiednie systemy wagowe do śmieciarek zwane wagi tensometryczne. Takie urządzenie składa się mechanizmów pomiarowych, miernika wagi, pomostu wagi lub szalki i stopki. Wszystkie te mechanizmy muszą być odporne nie tylko na działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura, która wynosić może od -20 C do +60 C. Takie urządzenie musi być odporne na różnego rodzaju wstrząsy i drgania. Zazwyczaj takie wagi tensometryczne są zazwyczaj połączone z systemem GPS w celu ciągłej kontroli pracy śmieciarki.

Na rynku jest wielu producentów śmieciarek jednak ważne jest by producent ten wiedział jak zaprojektować oraz wyprodukować taki pojazd by spełniał wszystkiego normy do których został stworzony. W tym celu lepiej wybierać sprawdzone firmy, które mają świetną kadrę i sprzęt do produkcji takich rzeczy.