Na dachach wielu domów jednorodzinnych bardzo często pojawia się materiał, jakim jest blachodachówka. Jest to materiał chętnie stosowany w nowych domach, ale też stare dachy w trakcie renowacji wymieniane są właśnie na dachówkę. Same dachówki są tłoczone w ten sposób, że bardzo przypominają tradycyjne dachówki ceramiczne.

Profilowane, ocynkowane i dwuwarstwowe dachówki z blachy stalowej

blachodachówka WrocławRóżnica polega jednak na tym, że blachodachówka wykonana jest z zupełnie innego materiału niż dachówka ceramiczna, przez co spełnia też inne funkcje. Dużymi zaletami blachodachówki są niska cena oraz lekkość. Montaż takiego materiału na dach jest znacznie łatwiejsze. Dużo trudniej jest uszkodzić blachodachówkę w trakcie jej montażu na dachu domu. Taka blachodachówka Wrocław produkowana jest zazwyczaj z blachy stalowej. Oczywiście ta blacha musi zostać odpowiednio wyprofilowana, by nadawała się do pokrywania różnych dachów. Poza tym z obu stron blachodachówka powinna zostać ocynkowana. Ocynkowanie zapewnia trwałość blachodachówki i jej odporność na różne czynniki atmosferyczne. Jako że dachówka wykonana jest ze stali, to bardzo ważne jest to, by nie ulegała korozji. To właśnie ocynkowanie chroni przed działaniem korozyjnym. Do tego dochodzi jeszcze kilka warstw lakieru, które stosowane są w produkcji blachodachówek. Kilka czynników ma wpływ na wytrzymałość blachodachówki.

Na pewno liczy się grubość rdzenia wykonanego ze stali. Do tego dochodzi jeszcze grubość powłoki zewnętrznej. Ta wykonywana jest z różnych materiałów. Najczęściej są to poliuretan, PVDF czy poliester. Dzięki specjalnej powłoce blachodachówka jest bardziej odporna na działanie promieniowania ultrafioletowego. Poza tym budowa dwuwarstwowa zapewnia większą wytrzymałość blachodachówki na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Warto zainwestować w taki materiał.