Transportując zwierzęta, należy pamiętać o zapewnieniu im jak najlepszych warunków zoohigienicznych. I tu należy zaznaczyć, że to nie właściciel zwierząt decyduje o tym, w jakich warunkach będą one przewożone. Przeciwnie – ustalają to normy Unii Europejskiej i konkretne rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Temperatura i dostęp do wody w trakcie transportu

transport zwierzątZe wszystkimi rozporządzeniami można zapoznać się online. Podają one dokładne instrukcje dotyczące tego, w jaki sposób ma być przewożone dane zwierzę. Inaczej przewozi się bowiem konie, inaczej krowy, świnie, drób. Jednym z ważnych elementów w trakcie transportu zwierząt jest powierzchnia, jaka przypada na jednego osobnika. Nie może być tak, że zwierzęta nie mają możliwości swobodnie się położyć, obrócić, wstać czy też nie mają dostępu do poideł. Taki transport nie jest zgodny z normami, a poza tym w czasie jego trwania dojdzie do wielu upadków, więc hodowca i tak straci pieniądze. Im lepsze warunki, tym transport zwierząt będzie bezpieczniejszy, a właściciel będzie mógł zarobić jak najwięcej (szczególnie jeśli chodzi o zwierzęta rzeźne, które są transportowane na ubój). Transport nie może odbywać się w godzinach południowych i popołudniowych latem, kiedy słońce świeci najmocniej, a w samochodach transportowych jest zbyt wysoka temperatura. Szczególnie w przypadku kur często dochodzi do przegrzania (wtedy mięso ma o wiele gorszą jakość).

Najczęściej transport zwierząt do rzeźni odbywa się we wczesnych godzinach porannych. Badania przedubojowe w rzeźniach rozpoczynają się nawet o 4 – 5 rano. Ubój również rozpoczyna się szybko. W trakcie długiego transportu trzeba zapewnić zwierzętom odpoczynek, odpowiednią ilość karmy. Bardzo ważne są postoje dla zwierząt w trakcie transportu (w tym czasie zwierzęta odpoczywają).