W większości mieszkań i domów znajdziemy rośliny doniczkowe. To, w jakich są doniczkach zwykle wynika z przypadku, ponieważ zostawiamy roślinę w takim pojemniku, w jakim ją kupiliśmy. Kiedy nasz kwiatek urośnie poszukujemy jednak nowych donic i nie wiemy, na jakie materiał się zdecydować.

Zalety donic ceramicznych

biała donica ceramicznaGodne uwagi jest donica ceramiczna. Produkcja tych elementów odbywa się poprzez uformowanie odpowiedniego kształtu i wypalenie go w temperaturze ponad 900 stopni Celsjusza. Dzięki temu donica tego typu jest bardzo wytrzymała i solidna, więc nie uszkodzi się podczas przesadzania kwiatów. Dodatkowym jej atutem jest to, że poprawia gospodarkę wodną roślin. Donica ceramiczna ma taką właściwość, że pobiera wodę z powietrza, jeśli roślinie zaczyna jej brakować i oddaje na zewnątrz, jeśli wlejemy jej zbyt dużo. Dziura w dnie donicy znacznie przyspiesza ten proces. Wśród wielu zalet donic ceramicznych jest to, że bardzo łatwo można ją pomalować. Dzięki temu uzyskujemy taką formę, którą doskonale dopasujemy do wnętrza. Bardzo modna jest biała donica ceramiczna, która doskonale wpasowuje się w nowoczesne wnętrza. Atutem ceramiki jest również jej ciężar. Kwiaty, które rosną w takiej donicy swobodnie możemy wystawiać na balkon i nie obawiać się, że zostaną przewrócone przez wiatr. Jest to bardzo istotne szczególnie, kiedy nie ma nas w domu i nie mamy możliwości wnieść roślin do mieszkania podczas nagłych zmian pogody.

Donice występują w bardzo wielu kształtach. Dzisiejsze urządzenia do formowania, którymi dysponują producenci, są przystosowane do wytłaczania nawet skomplikowanych kształtów. Donice ceramiczne bez problemu kupimy w dużych marketach, jednak jeśli szukamy bardziej wymagającej formy, należy udać się do marketu budowlanego na dział związany z ogrodnictwem lub do hurtowni ogrodniczej.