W niemalże każdym przedsiębiorstwie zajmujący się przetwórstwem substancji sypkich, płynnych lub półpłynnych, zachodzi większa lub mniejsza potrzeba magazynowania tych substancji. Jedynie w sytuacji, gdy wyroby produkowane są bezpośrednio na zamówienie, takiej potrzeby nie ma. W innych przypadkach, konieczne jest posiadanie odpowiedniego zbiornika na te substancje.

Budowa i zastosowanie zbiorników magazynowych

atestowane zbiorniki magazynoweDo przechowywania wyżej wymienionych substancji w przemyśle wykorzystuje się zbiorniki magazynowe. Są to zbiorniki przystosowane do przechowywanie określonego typu substancji. Ponadto w większości przypadków są to zbiorniki stacjonarne, czyli przymocowane na stałe w określonym miejscu magazynu. W odpowiedzialnym przedsiębiorstwie produkcyjnym, nie wystarczy kupić pierwszego lepszego zbiornika, bowiem każdy wykorzystywane zbiornik musi mieć atest. Wszystkie atestowane zbiorniki magazynowe posiadają odpowiedni dokument, który stwierdza, że dany zbiornik jest zgodny z przyjętymi normami, czyli został wykonany z odpowiedniego materiału do przechowywania określonej substancji, posiada określoną wytrzymałość i trwałość. Kupując zbiornik z atestem jesteśmy niemalże pewni, że użytkując go zgodnie z zaleceniami jego producenta, posłuży nam on przez długie lata i w żadnym wypadku nie dojdzie do jego awarii czy też uszkodzenia. 

Osoby atestujące tak odpowiedzialne wyroby, jakimi są zbiorniki magazynowe, to bardzo dobrze wykształcone i przede wszystkim doświadczone osoby. Bowiem ich decyzja w tej kwestii jest ostateczna, więc jakakolwiek ich pomyłka wynikająca z niewiedzy na dany temat jest niedopuszczalna. Atestowane zbiorniki magazynowe ponadto przechodzą serie testów, która daje potwierdzenie otrzymania każdego atestu w praktyce.